dbanie o kosiarkę

Jak dbać o kosiarkę - 10 praktycznych porad

2023-06-29

Kosiarka to niezastąpione narzędzie w pielęgnacji ogrodu, dlatego warto zadbać o jej właściwą konserwację i utrzymanie w dobrym stanie. Jeśli chcesz, aby Twoja maszyna działała sprawnie i skutecznie przez długie lata, przygotowaliśmy dla Ciebie 10 praktycznych porad dotyczących dbania o to urządzenie. Dzięki nim będziesz w stanie utrzymać kosiarkę w doskonałej kondycji przez długi czas, co przełoży się na efektywne koszenie trawy i satysfakcję z jej wyglądu. Czas zadbać o swój sprzęt i cieszyć się pięknym oraz zadbanym ogrodem!

Jak pierwszy raz odpalić kosiarkę spalinową?

 Aby po raz pierwszy móc skorzystać z kosiarki spalinowej, należy przede wszystkim upewnić się, że posiada ona odpowiednią ilość paliwa oraz oleju silnikowego. W przypadku braku któregoś z tych elementów, należy go uzupełnić do odpowiedniego poziomu. W przypadku oleju, bardzo ważne jest, aby jego poziom mieścił się pomiędzy zakresem MIN a MAX. Kolejnym krokiem jest złapanie za dźwignię napędu silnika oraz kilkukrotne energiczne szarpnięcie za szarpak. Kiedy kosiarka zacznie pracować, należy odczekać chwilę, aż silnik się odpowiednio nasmaruje i można rozpocząć koszenie trawnika.

Jak należy odpalać kosiarkę spalinową?

Przed rozpoczęciem odpalania kosiarki należy sprawdzić, czy w zbiorniku znajduje się paliwo, oraz czy poziom oleju jest prawidłowy. Kolejnym etapem jest sprawdzenie, czy pozostałości trawy są usunięte z noża kosiarki. Gdy jest to zrobione, należy przystąpić do uruchomienia silnika. W tym celu należy wcisnąć dźwignię napędu, po czym można ją odpalić.  

Co zrobić przed pierwszym użyciem kosiarki w nowym sezonie?

 Zanim przystąpisz do koszenia trawy w nowym sezonie, musisz przygotować swoją kosiarkę. Przede wszystkim warto sprawdzić stan ostrza tnącego - jeśli jest uszkodzony lub zardzewiały, należy rozważyć jego wymianę. Następnie trzeba sprawdzić stan paliwa, zwracając uwagę na jego jakość. Jeśli benzyna stała w kosiarce przez dłuższy czas to może nie nadawać się do pracy. Warto również uzupełnić zbiornik oleju lub wymienić go na świeży. Kolejnym krokiem jest oczyszczenie filtra powietrza. Można tego dokonać za pomocą sprężonego powietrza lub wymienić cały filtr. Gaźnik również wymaga sprawdzenia- warto zwrócić uwagę na zanieczyszczenia lub ślady korozji, które mogą sprawić, że obroty kosiarki nie będą odpowiednie.

Dlaczego warto dbać o kosiarki spalinowe przez cały sezon?

Należy nie tylko czyścić maszynę, ale też sprawdzać i wymieniać filtry oraz świece. Po każdym koszeniu należy wyczyścić ostrze i nie przechylać kosiarki, aby paliwo nie dostało się do silnika. Jeśli nie dbamy o kosiarkę spalinową, to nie tylko przyczyniamy się do jej szybszego zużycia, ale też ryzykujemy uszkodzenie i konieczność jej napraw. Dbanie o sprzęt to inwestycja, która pozwoli nam cieszyć się pięknym i zadbanym trawnikiem. 

Jaki olej wybrać do kosiarki spalinowej?

 Wybór odpowiedniego oleju do kosiarki spalinowej może mieć znaczący wpływ na żywotność oraz pracę silnika. W zależności od rodzaju urządzenia, producenci rekomendują różne rodzaje oleju. Jednak, najważniejsze jest aby wybrać produkt dedykowany do kosiarek. Wlanie oleju do kosiarki o niewłaściwych parametrach może doprowadzić do uszkodzenia silnika.

Utrzymanie kosiarki w dobrym stanie - konserwacja

Konserwacja kosiarki polega przede wszystkim na regularnym czyszczeniu maszyny, tak aby usunąć z niej zanieczyszczenia. Należy szczególnie zwrócić uwagę na trawę znajdującą się w obudowie kosiarki. Nóż kosiarki powinien być ostry, co umożliwi skuteczne koszenie trawy. W przypadku kosiarek spalinowych bardzo ważnym elementem jest filtr powietrza. Starannie dbając o maszynę sprawisz, że będzie ona służyć bezawaryjnie przez wiele lat. 

Filtr powietrza w kosiarkach spalinowych

 Filtr powietrza jest nieodzownym elementem w każdym silniku spalinowym, ponieważ wpływa na jakość spalanego paliwa. Kosiarka spalinowa wymaga stałego dostarczania powietrza poprzez filtr, dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę na jego jakość i stan. W trakcie koszenia, filtr powietrza może ulegać zabrudzeniom, co może prowadzić do niskiej jakości pracy silnika oraz wzrostu emisji spalin.

Ostrzenie i wyważanie noża tnącego

Niewłaściwe wyważenie ostrza prowadzi do drgań i w krótkim czasie może uszkodzić silnik kosiarki. Aby naostrzyć nóż tnący, należy użyć odpowiedniego narzędzia, takiego jak ostrzałka. Po naostrzeniu, ważne jest także wyważenie go za pomocą specjalnego narzędzia. Warto pamiętać, że ostrzenie i wyważanie noża tnącego powinno być przeprowadzane najlepiej co sezon, aby zapewnić dobrą jakość cięcia oraz długą żywotność kosiarki. 

Jak wybrać odpowiednią wysokość koszenia dla kosiarki elektrycznej

 Wybierając odpowiednią wysokość koszenia dla kosiarki elektrycznej, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na gatunek trawy, którą posiadamy na działce. Dla niektórych gatunków najlepszą wysokością jest 3-5 centymetrów, podczas gdy dla innych może ona wynosić 7-8 centymetrów. Warto pamiętać, że zbyt niskie koszenie trawy może osłabić jej system korzeniowy i zwiększyć ryzyko pojawienia się chwastów.

Pamiętaj aby czyścić kosiarkę za każdym razem

 Czyszczenie kosiarki jest kluczowym zabiegiem konserwacyjnym, którego przestrzeganie pozwoli nam cieszyć się sprzętem przez wiele lat. Bez względu na to, z jakim typem maszyny mamy do czynienia, powinniśmy za każdym razem ją porządnie wyczyścić. Brak czyszczenia drastycznie skraca żywotność jej elementów, co powoduje konieczność wymienienia ich na nowe, a to z kolei wiąże się z dodatkowymi kosztami.

© 2024 - Centrum Ogrodnicze OGRODNIK
cartphone-handsetmagnifiercrosschevron-down