zasady koszenia trawy

5 zasad koszenia trawy

2023-06-18

Marzysz o pięknym trawniku, który stanie się ozdobą Twojego ogrodu? Kluczem do osiągnięcia celu jest jego odpowiednia pielęgnacja, a jedną z kluczowych czynności jest regularne koszenie trawy. Dzięki temu wprowadzisz porządek, zadbasz o odpowiednie zdrowie trawnika i będziesz mógł cieszyć się estetycznym ogrodem. W tym artykule przedstawimy pięć zasad, które pokażą ci jak prawidłowo kosić trawę. 

Jak często kosić trawę?

 Częste koszenie trawy to podstawa odpowiedniego dbania o trawnik. W okresie bujnego wzrostu źdźbła trawy rosną bardzo szybko. Dlatego zaleca się wtedy kosić trawnik nawet co 2-3 dni. Częstotliwość korzystania z kosiarki musi być dostosowana do intensywności wzrostu trawy na danym terenie. Dzięki temu trawnik będzie przez cały czas wyglądać schludnie. Bardzo ważna jest wiedza, że częstotliwość ścinania trawy bezpośrednio wpływa na wygląd trawnika. Pamiętajmy jednak, że zbyt częste koszenie trawnika też może być szkodliwe dla murawy.

Jak poprawnie kosić trawnik?

Pierwsze koszenie trawy w roku powinno zostać przeprowadzone, gdy trawa jest już na tyle wysoka, że przekracza wysokość noża kosiarki. Warto pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji trawnika, w miejscach, gdzie nie ma możliwości dojechać kosiarką, należy ręcznie przyciąć pozostawione kawałki. Dodatkowo warto zasilić nawozem trawnik wczesną wiosną, co pozwoli na uzyskanie pięknego i zielonego koloru. Decydując się na koszenie należy zwracać uwagę na warunki atmosferyczne i wilgotność. W przypadku, gdy trawa będzie mokra należy odczekać, aż przeschnie, aby nie uszkodzić kosiarki. Jeśli kosiarka ma możliwość mulczowania warto zdecydować się raz na jakiś czas z niej skorzystać. Kosiarką nie da się wjechać w trudno dostępne miejsca, można więc posłużyć się także innymi narzędziami, takimi jak nożyce do trawy czy podkaszarka akumulatorowa.

Na jaką wysokość kosić?

Bardzo ważnym pytaniem dla każdego ogrodnika, który dba o swoją trawę jest na jaką wysokość należy kosić trawnik. Przy regularnie zbyt niskim koszeniu murawy, trawa może zostać na tyle osłabiona, że chwasty mogą zacząć ją wypierać. Z drugiej strony, przy zbyt rzadkim koszeniu i utrzymywaniu wysokiej trawy, może ona zacząć kwitnąć i zacząć się rozrzedzać. Z uwagi na to należy zdecydować się na prawidłową wysokość cięcia. Do koszenia trawników w dzisiejszych czasach coraz częściej decydujemy się na stosowanie automatycznych robotów do trawy, które same rozpoczynają koszenie według wyznaczonego harmonogramu. Ważne jest też to, że sprawnie radzą sobie one z cięciem nawet większych powierzchni. To na jaką wysokość trawy się zdecydujemy powinno zależeć też od rodzaju posianej trawy. W przypadku trawników rekreacyjnych zaleca się koszenie powyżej 5 cm, ponieważ zapobiega to pojawieniu się chwastów i gwarantuje lepszą zdrowotność trawy. Natomiast, w przypadku trawników dekoracyjnych zaleca się koszenie na poziomie 3-5 cm, aby uzyskać pożądany efekt wizualny.

Kiedy nie należy kosić trawnika?

Przede wszystkim nie powinniśmy kosić mokrej trawy, ponieważ może to zaszkodzić kosiarce. W takiej sytuacji należy poczekać, do momentu aż trawa wyschnie. Ważny jest również czas koszenia trawnika: koszenie w pełnym słońcu negatywnie wpływa na zdrowie trawy, dlatego lepiej zdecydować się na uruchomienie kosiarki po południu lub nawet wieczorem, gdy słońce nie jest już tak wysoko na niebie. W przypadku gdy nasz trawnik zmaga się z suszą, a my chcemy zapewnić mu większą ilość wody, warto zdecydować się na skorzystanie z funkcji mulczowania, które raz, że pomoże nawieźć trawę, a do tego pomoże zatrzymać więcej wody w glebie. Wniosek jest taki, że przy koszeniu warto wziąć pod uwagę aspekty takie jak: warunki pogodowe, porę dnia, a także indywidualne potrzeby naszego trawnika.

© 2024 - Centrum Ogrodnicze OGRODNIK
cartphone-handsetmagnifiercrosschevron-down